Bár a verseny-vonalvezetésbe a kanyarokat összekötő szakaszok is beleszámítanak, a nagyobb nehézséget a kanyarok jelentik, így kezdjük most ezekkel! Elsőként a legalapvetőbb elméleti ismereteket tekintjük át, majd egyre mélyebbre és mélyebbre merülünk a sorozat egyes részeiben.
A mellékelt ábrán két autó veszi be ugyanazt a kanyart. Mindkét autó fordulási íve szabályos kör, melyeknek középpontja azonos. A sárga autó kisebb sugarú íven halad, ami azt jelenti, hogy sebessége alacsonyabb kell hogy legyen. A piros autó nagyobb sugarú köríven halad, ami magasabb sebességet tesz neki lehetővé. Ugyanakkor a sárga autó kisebb sugarú íve egyben rövidebb utat is jelent a piros ív úthosszához képest, ami azt jelenti, hogy a kilépési pontba azonos időben érnek, viszont eltérő sebességgel.
A mellékelt ábrán egy tanulmány eredményei láthatóak, ahol a kormányszög és a mozgási sebesség kanyarodási rádiuszra gyakorolt hatását láthatjuk. Nézzünk egy példát! Egy adott autóban a kormánykereket 5 fokos szögbe forgatjuk el és a kísérlet alatt végig pontosan ott is tartjuk. Amikor elindulunk, az autó egy adott körív mentén fog körbe-körbe haladni. Ahogy a sebességet növeljük, a körív sugara (és ezáltal az átmérője is) egyre nagyobb lesz, pedig a kormánykeréken nem mozdítottunk semmit sem. A grafikon alapján 5 fokos kormányszögnél és 5 km/h sebességnél a fordulási kör sugara kb. 30 méter. Ha a sebességet 40 km/h-ra növeljük, akkor az autó 20 méterrel nagyobb sugárban fog fordulni, ami ebben az esetben 50 méter. 80 km/h sebességnél a fordulási sugár már 100 méter lesz! Vagyis minél nagyobb a sebesség, annál nagyobb a fordulási rádiusz. A grafikonból egyébként az is kiderül, hogy a kormányszög erősen befolyásolja az adott sebességnél jelentkező fordulási rádiuszt. Minél kisebb a kormányszög, annál nagyobb az eltérés az alacsony és magas sebességű fordulási rádiusz között.Mindezekből elsősorban azt kell megjegyezni, hogy adott sebesség mellet egy adott autó csak adott rádiuszú íven tud bekanyarodni (csúszás nélkül). Ha a sebességet növeljük, nő a szükséges rádiusz... ha úgy tetszik, kisodródunk a kanyarból. Ha a rádiuszt csökkentjük (vagyis kisebb íveben, élesebben akarunk fordulni), akkor csökkenteni kell a sebességet is, máskülönben az autó nagyobb rádiuszú íven fog fordulni, vagy meg fog csúszni. Tehát minden egyes autó-kanyar kombinációra létezik egy maximális sebesség, amivel még úgy hajthatunk át rajta, hogy nem csúszunk sem meg, sem ki a kanyarból. Ha ezzel a sebességgel vesszük be a kanyart, akkor leszünk a leggyorsabbak. Minden más esetben lassabbak leszünk.
A klasszikus iskolapélda alapján egy kanyar alapvetően 4 részre osztható fel:
1. fékezési pont (és fékezési zóna)
2. kanyarodási pont
3. kanyar csúcspont vagy váltópont
4. kilépési pont
Fékezési pont
A legjobb köridő elérése érdekében célszerűen degresszív fékezést kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy a fékezés kezdetén a lehető legnagyobb, a végén pedig nulla fékerőt juttassunk a fékekre. A fékpedál teljes benyomása a lehető legrövidebb időn belül kell hogy létrejöjjön, majd a felengedés folyamatosan kell hogy történjen a fékezési zóna végéig. A legbiztonságosabb lassulás érdekében a fékezési zónában az autónak egyenes irányban kell haladnia, ezzel elkerülhető a megcsúszás, illetve a nem szándékos irányváltás.
Tipp:
A profi versenyzők nem csak az egyenesben nyomják a fékpedált, és nem engedik még fel teljesen mielőtt elfordítják a kormányt. Valójában Ők a fékpedállal "forgatják" az autót, nem a kormánykerékkel, de ezt a technikát kezdőknek csak azután érdemes elkezdeni tanulni, miután az alap fékezési és kanyarodási ismereteket már magabiztosan végre tudják hajtani!
Mivel az egyenesekben általában csak a gázt kell nyomni, így azonos kategóriájú autók esetében egyértelmű, hogy a verseny a kanyarokban dől el. A legnagyobb kanyarsebesség eléréséhez elengedhetetlen, hogy a kanyart tökéletes íven és korrekciók nélkül vegyük be, ehhez pedig az szükséges, hogy a kanyarodást az elérhető maximális kanyarsebességgel kezdjük meg. Ez a sebesség szinte minden esetben alacsonyabb, mint az egyenesben elért sebességünk, tehát a kanyarok előtt általában fékezni kell (kivétel a gyors kanyarok, de erről később). Ebből következik, hogy nem a gyorsítás, hanem a fékezés határozza meg a köridőt! (Zárójelben jegyzem meg, hogy egy versenyautó legfontosabb tulajdonsága a gyorsítási képesség, tehát az előző mondat egy kicsit sántít...)
A gyors kanyarok az elméleti szabályos körívhez képest általában korai csúcsponttal rendelkeznek, míg a lassú kanyarok (pl. hajtűkanyarok) késői csúcsponttal.
Kilépési pont
A kanyar ívének az a pontja, ahol befejeztük a kanyarodást. Ez általában a pálya szélét jelenti, ilyenkor a kormánykerék már középállásban kell hogy legyen. Ezen a ponton az autó már egyenes irányban kell hogy haladjon, tehát itt már teljes mértékben benyomhatjuk a gázpedált a maximális sebesség eléréséhez.
Hogyan kell végrehajtani a kanyarodást normál versenyív esetén:
Foglaljuk most össze, hogy hogyan is kéne versenytempóban történő vezetés esetén végrehajtani egy kanyarbevételt!
1. Szemünkkel megkeressük a fékezési pontot
2. Teljes erejű, gyors fékezés a fékezési pontban
3. A fékpedál folyamatos, viszonylag lassú felengedése a kanyarodási pontig
4. Szemünkkel megkeressük a kanyar-csúcspontot
5. Csak a kanyarodási pontnál fordítjuk el a kormányt, addig egyenesben kell haladnunk. A kanyarodási pont és a kanyar-csúcspont között ideális esetben nem használjuk sem a gáz-, sem a fékpedált, tehát a kanyarodási pontba már a kanyar bevételéhez szükséges sebességgel kell megérkezni
6. Támadjuk a kanyar-csúcspontot. A kormányzással az autót a kanyarcsúcspont felé irányítjuk, a lehető legkisebb kormányszöggel.
7. A kanyar-csúcspontban az autó csúcspont felé eső oldala érinti a csúcspontot
8. Szemünkkel megkeressük a kilépési pontot
9. Támadjuk a kilépési pontot. A kormányzással az autót a kilépési pont felé irányítjuk, a lehető legkisebb kormányszöggel. Ha a belépési pont és a kanyar-csúcspont között sikerült a tökéletes ívet kiautóznunk, akkor a kilépési pont irányába nem kell kormánykorrekciót végrehajtanunk
10. A kanyar-csúcspontban elkezdjük a kigyorsítást. Ezt a gázpedál lassú benyomásával végezzük
11. A kilépési pontban be kell fejeznünk a kanyarodást, az autónak egyenesben kell haladnia
12. A kilépési pontban már teljesen benyomott gázpedállal kell elhagyni a kanyart
A sorozat következő részében megismerkedünk az ideális versenyívekkel. Ide kattintva máris olvasható...