A Kamm kör
Wunibald Kamm német professzor, autó- és repülőgép mérnök, az 1920-as években nagyban segítette elő a versenyautók és utcai autók tervezését. Bár elsősorban az aerodinamikai fejlesztései ismertek, gumiabroncsokkal és járműdinamikával kapcsolatos alapelvek is köthetőek a nevéhez. Az egyik ilyen az úgynevezett Kamm kör. Ezen viszonylag egyszerűen ábrázolható egy gumiabroncs, vagy kis túlzással egy autó pillanatnyi tapadási együtthatója.
Tipp:
A Kamm kör egy elméleti szemléltető eszköz, a gyakorlati tapasztalatok alapján a grafikon inkább vízszintesen összenyomott ellipszisre hasonlít. Ez nagyjából azt jelenti, hogy az oldalirányú tapadás nagyobb, mint a hosszirányú, tehát kanyarodáskor nagyobb tapadással számolhatunk mint gyorsításkor vagy lassításkor.
Amikor fékezünk, gyorsítunk vagy kanyarodunk, úgynevezett terhelésváltás következik be. Ezek a terhelésváltások hatnak az autóra is, ettől billen előre-hátra vagy jobbra balra, akárcsak mindeközben mi magunk is. A terhelésváltás megváltoztatja a gumiabroncsokra ható terhelést is, így annak tapadási képessége is megváltozik.
Az ábrán függőleges irányban a hosszirányú terhelések láthatóak (gyorsítás és lassítás), vízszintes irányban az oldalirányú terhelések (kanyarodás). A zöld kör kerülete a tapadás határa. Amíg a pillanatnyi terhelések összeadódva ezen belül helyezkednek el addig van tapadás, ha ezen kívül, akkor a tapadás csökken vagy megszűnt (vörös színnel jelölve).
Mit kell ebből megtanulni? Azt, hogy az abroncsok tapadási képessége minden esetben megoszlik a hosszirányú és az oldalirányú tapadás között. Képesek vagyunk 100%-os tapadással gyorsítani. Képesek vagyunk 100%-os tapadással lassítani. Képesek vagyunk 100%-os tapadással kanyarodni. Ezeket azonban csak akkor, ha közben nem csinálunk mást. Vagyis Ha 100%-os tapadással lassítunk, és közben kanyarodni is szeretnénk, akkor a tapadás mindkét irányban kevesebb lesz mint 100%. Tehát nem is lassulunk annyira mint lehetne és nem is kanyarodunk olyan kis ívben mint lehetne. A gyakorlatban a legtöbbször ez úgy néz ki, hogy az autó alulkormányzottá válik, vagyis nem fog bekanyarodni (egyenesen csúszik tovább), és közben még a féktáv is megnő.
Egyszerűbben mondva: az abroncs tapadási képességét csak egyetlen irányban lehet 100%-ban kihasználni. Ha például ezt fékezésre szeretnénk fordítani, akkor kanyarodásra nem tudunk még 1%-ot sem pluszban kicsikarni.
Hosszirányú és oldalirányú tapadás megosztása
Mivel versenytempós vezetéskor a célunk az hogy a tapadás határán autózzunk, a hosszirányú és oldalirányú terhelések arányát mindig a tapadás köréhez kell igazítani. Nézzük egy példán keresztül, hogyan is lehet mindezt megtenni!
A második lépésben megkezdjük a kanyarodást. Mivel most a tapadás egy részét az oldalirányú tapadásra kell felhasználni, a fékezésre már nem marad annyi mint az egyenesben. Ahhoz tehát hogy ne veszítsünk tapadást, vagyis ne csússzunk meg, valamelyik irányban csökkenteni kell a fellépő erőket. Ez célszerűen a hosszirányú terhelés lesz, vagyis a lassulás. Ezt azzal érhetjük el, hogy elkezdjük felengedni a fékpedált. Figyeljük meg, hogy minél több tapadást akarunk a kanyarodásra felhasználni, annál kevesebbet tudunk a fékezésre (lassulásra, hiszen az autó fékezés nélkül is lassulni fog a kanyarodás miatt... erről azonban majd később). Ezért fontos, hogy a fékpedált folyamatosan, lassan engedjük fel, vagyis degresszív fékezést alkalmazzunk. Csak így lehetséges a tapadás 100%-át kihasználni!
A harmadik ábrán azt az állapotot látjuk, amikor megérkezünk a kanyarcsúcsponthoz. Ilyenkor az autó már nem lassul és még nem is kezdünk gyorsítani, ami azt jelenti, hogy a hosszirányú terhelés nem változik, vagyis a tapadás 100%-át a kanyarodásra tudjuk fordítani. Ebből is látszik, hogy miért nevezzük a kanyarcsúcspontot egyben váltópontnak is, hiszen a terhelés itt vált lassulásból gyorsulásra. Itt helyezhetjük át jobb lábunkat a fékpedálról a gázpedálra, ha nem bal lábbal fékezünk.
Negyedik fázisban elhagytuk a kanyarcsúcspontot, tehát elkezdhetünk kigyorsítani, amihez a gázpedálra lépünk. Ilyenkor a tapadás minél nagyobb részét gyorsításra szeretnénk használni (vagyis hosszirányban), ami azt jelenti, hogy a kanyarodásra felhasználható oldalirányú tapadásnak csökkennie kell. Ezt csak úgy tudjuk megoldani, ha egyre nagyobb ívben kanyarodunk, vagyis nyitunk a kormánykerék szögén (elkezdjük az egyenes irányhoz, vagyis 0 fokhoz közelíteni). Mivel a nagyobb ívű kanyarodáshoz kisebb tapadás szükséges, így az ebből felszabaduló oldalirányú tapadást használhatjuk a hosszirányúhoz, vagyis a gyorsításhoz. Mint látható, a gázpedál lenyomását a kormány forgatásához kell igazítani, mert ha nem így teszünk, akkor a kettő összege túllépheti a 100%-os tapadást. Ilyenkor az autó megcsúszik, kisodródik. Ezt leginkább a gázpedál visszaengedésével érdemes korrigálni, de persze lehetséges ellenkormányzást is végezni, vagyis kisebb ívre kényszeríteni az autót. Mindkét megoldással időt veszítünk, mert vagy leesünk az ideális ívről, és/vagy nem tudunk elég hamar, elég hosszan kigyorsítani. Többek között ezért érdemes késői csúcspontérintést alkalmazni, mert olyankor hosszabban tudunk egyenes irányban gyorsítani.
Tipp:
Mivel általában az autóknak csak az első kerekei fordulnak, a hátsók nem, így a kúszási szög miatt változó kontaktfelületnek köszönhetően az első és hátsó kerekekre a gyakorlatban eltérő tapadás jellemző. A fenti példában nem az autó valamelyik gumiabroncsának pillanatnyi tapadási együtthatóját szemléltettük, hanem az autó összegzett tapadását.
Profi vs amatőr versenyző tapadási köre
Ha figyelmesen szemléljük a fenti ábrákat, akkor láthatjuk, hogy egy profi pilóta minden esetben 100%-on tartja a tapadást, vagy legalábbis erre törekszik. Az alábbi két ábrán ezt a módszert hasonlítjuk össze két eltérő amatőr sofőr kanyarodásával.
Az első sofőr túlságosan óvatos a versenytempós vezetéshez, valójába Ő inkább utcai stílusban vezet. Minden esetben a tapadási körön belül tartja az autót. Nem fékez erősen, és főleg nem degresszíven, vagyis a fékpedált gyorsan engedi fel. Mivel bőven a tapadási körön belül autózik, így ez nem befolyásolja túlzottan károsan a teljesítményét. Nem kanyarodik nagy sebességgel és óvatosan is gyorsít ki. Balesetet nem fog szenvedni a pályán az szinte biztos, viszont nem is fog jó köridőket elérni. Valójában minden kezdőnek így kéne a pályán vezetnie, és innen folyamatosan emelni a sebességet és csökkenteni a féktávot. Ez minden szempontból a legelőnyösebb megoldás ahhoz, hogy megtanulhassuk a versenytempós vezetést.
Tipp:
Mi a különbség a sportos (utcai) és egy versenyen szükséges vezetés között? Sportos vezetés esetén olyan gyorsan hajtunk, amennyire csak jólesik. Versenyen viszont olyan gyorsan kell menni, ami már egyáltalában nem kellemes, sőt kifejezetten megerőltető és egy idő után már kellemetlen is.
Az értelmes kezdő ennek pont a fordítottját teszi. Első alkalommal lassan hajt körbe, próbálja kitapasztalni az autója és a saját képességeit. Ha képes volt egy kört pályaelhagyás nélkül teljesíteni, akkor a következő körben emel a tempón és addig folytatja, amíg a határhoz nem ér. Ezt jól meg is jegyzi, és a következő alkalommal a kérdéses kanyarokba már lassabban érkezik majd meg. Ezzel a módszerrel nem csak kényelmesebben, biztonságosabban és eredményesebben tanul, hanem a technikára is vigyáz. Költségei jelentősen alacsonyabbak lesznek, amit a későbbiekben az autó fejlesztésére, nem pedig a javításokra tud majd fordítani.
A vakmerő és az óvatos kezdő között a különbség, hogy az óvatos a tapadás határát csak 5-6%-al lépi át, így sokkal gyorsabban és egyszerűbben tud korrigálni. A vakmerő 10-20%-al is túllépi a határt, aminek a korrigálása nem csak 4x annyi időbe telik, de sokkal nehezebb is kivitelezni. Ilyenkor nagyon nehéz ráérezni, hogy mikor fogyott el a tapadás. A profi versenyzők általában 1-2%-al lépik át a határt, így tudnak folyamatosan gyorsak maradni. Óvatos kezdőként 5-6%-ról sokkal rövidebb idő alatt érhetünk le 1-2%-ra, mint a vakmerő 10-20%-ról, ami 10x 20x annyi mint kéne.
Tipp:
A vakmerőség szinte soha nem kifizetődő, még akkor sem ha Collin McRae azt javasolta, hogy ha bajban vagy a pályán, nyomjál padlógázt! Bár ezzel rengeteg rajongót szerzett, folyamatos balesetei miatt nagyon sok versenyt nem tudott befejezni, ezzel pedig 19 év alatt mindössze egyetlen világbajnoki címet szerzett.
A sorozat következő részében a középhaladó szint egy újabb fontos állomásához érkezünk el, ami már-már a profi szinthez közelít, ez pedig a súlypont áthelyezés témaköre. A következő részhez katt ide...
Referenciák:
https://en.wikipedia.org/wiki/Wunibald_Kamm
https://en.wikipedia.org/wiki/Colin_McRae