Sebességérzet

Bizonyos "szimulátorosok" megkérdőjelezik az élethű sebességérzet meglétét, akár a VAS-01 szimulátorban is. Bár az igaz, hogy nem egyszerű ezt megvalósítani (mert minden ember egy kicsit másként lát, és nem csak a látás alapján érzékeljük a sebességet), a valóság az, hogy jól beállított és személyre szabott esetben mind a látószög, mind a sebességérzet megfelelő lesz. Álljon itt példaként két kis videó. Bal oldalon a szimulátor által előállított kép, jobb oldalon a valóságban rögzített kép. Természetesen a szimulátoros látószög és minden más is a videókamerához lett állítva.



A sebességérzetet nem csak a látásunk adja meg, hanem sokkal több érzékszerv, ráadásul személyenként változik hogy ezek milyen arányban befolyásolják a dolgot. Nézzünk egy egyszerű példát: normál személygépkocsival hajtunk egy nagyon rossz minőségű, kátyús, gödrös, murvás úton. Már 20-30 km/h sebességnél is úgy érezzük, hogy ez már nagyon gyors. Beérkezünk a városba, ahol megpróbálunk egy kereszteződésben 40 km/h sebességgel bekanyarodni, de ezt kifejezetten gyorsnak érezzük. Most felhajtunk ugyanezzel a gépkocsival az autópályára, ahol felgyorsítunk 130km/h sebességre, és az út nagyobbik részében úgy érezzük, hogy lassan haladunk, soha nem fogunk odaérni. Szintén nem mindegy, hogy az adott sebességet milyen közlekedési eszközzel érjük el. Ha futunk, akkor akár már 15 km/h sebesség is félelmetesen soknak tűnhet. Egy gokarttal 50 km/h félelmetes, ugyanakkor egy 7-es BMW-ben a 180-at sem érezzük soknak, sőt szinte észre sem vesszük a különbséget 100 és 180 között. Ha pedig utasszállító repülőgéppel utazunk 800 km/h sebességgel, 10.000 m magasságban, és nincsenek széllökések, akkor úgy érezzük, mintha egy helyben ülnénk, még akkor is, ha folyamatosan kinézünk az ablakon.

Az alábbi videóban használt autó és pálya is kipróbálható a VAS-01 szimulátorban. Bár a versenyautó nagy sebességgel halad a versenypályán, a videóban mégis "lassúnak" tűnhet azok számára, akik még soha életükben nem vezettek versenypályán, nagy sebességgel. Pedig ez ilyen... a videóban is látható.
Miért érezzük úgy, hogy lassan megyünk? Nézzünk ismét egy példát: A személygépkocsinkkal felgyorsítunk 100 km/h sebességre a szűk mellékutcában... alig bírjuk bevenni az amúgy egyenesnek tűnő íveket, és mivel közel közel vannak két oldalt a házak, és közel vannak egymáshoz felfestve a viszonylag rövid felezővonalak, mindent nagyon gyorsnak érzünk. (Természetesen ezt csak forgalom elől elzárt, versenyzésre kialakított utcákon tegyük meg, pl. ha benevezünk egy hivatalos rally versenyre!) Most felhajtunk az autópályára, ahol szintén 100 km/h sebességgel haladunk. Az autópályák minimum 3 sáv szélesek (2 sáv+leállósáv) és maguk a sávok is szélesebbek. Két oldalt nincsenek épületek, a felező vonalak pedig sokkal ritkábban és hosszabb csíkokban vannak felfestve. Ettől ugyanaz a sebesség ugyanabban az autóban sokkal lassabbnak látszik, sokkal lassabbnak érzékeljük. Mindez a jelenség még fokozottabban jelentkezik egy széles versenypályán, ahol ugyanúgy 3-4 forgalmi sáv széles az aszfaltcsík, de nincsenek rá felezővonalak (csíkok) felfestve, így az agyunk nem tudja miből érzékelni a mozgást.